اخبار

نمايش کليه اخبار  عمومي  تازه هاي بيمه  جهان خبر 

افزایش شکاف جهانی در بخش مستمری بازنشستگی نویدبخش فرصتی بی‌مانند برای بیمه و بخش اتکائی است

بحران روبه‌افزایش در نظام‌های بازنشستگی جهان، فرصتی عظیم برای صنعت بیمه زندگی و بخش اتکائی ایجاد نموده است تا بتوانند این شکاف تأمین مالی را پر کنند. این مطلب در گزارش اخیر مؤسسه سوئیس‌ری منتشر شده است و می‌افزاید: پیش‌بینی می‌شود، کمبود عمده در تأمین مالی مستمری برای جمعیت بازنشسته جهان، سالانه 5 درصد افزایش خواهد یافت و از 70 تریلیون دلار در سال 2015 به 400 تریلیون دلار در سال 2050 خواهد رسید.
به گزارش نشریه افق بیمه، داده‌های سیگما نشان می‌دهد که در سال 2050، شکاف مستمری بازنشستگی جهان، 108 درصد از کل تولید ناخالص ملی (GDP) را شامل شود و انتظار می‌رود که ایالات متحده، چین و هند، بیشترین کمبود را در تأمین مالی بازنشستگان خود تجربه کنند.
سوئیس‌ری معتقد است که بیمه‌گران و بخش اتکائی می‌توانند نقشی کلیدی در کاهش شکاف مستمری بازنشستگی جهان از طریق ارائه راه‌کارها و محصولات انتقال ریسک برای طرح‌های ستون 2 (Pillar 2 Scheme) و محصولات مستمری بیمه زندگی (annuity) با هدف تشویق پس‌انداز بازنشستگی اختیاری، بازی کنند.
بیمه‌گران زندگی با تخصص ویژه خود در مدیریت ریسک طول عمر و مرگ و میر می‌توانند محصولات مستمری بازنشستگی سفارشی انتقال ریسک به صندوق‌های بازنشستگی با مزایای معین و ناتوان از تأمین مالی به منظور کاهش نوسان درآمد حامیان شرکتی این صندوق‌ها ارائه دهند.
همچنین، این گزارش مدعی است که بیمه‌گران می‌توانند با سفارشی‌سازی مستمری‌های بیمه زندگی به افراد کمک کنند تا ریسک طول عمر ذاتی در پس‌اندازهای بازنشستگی اختیاری ستون 3 (Pillar 3) را مدیریت کنند.
در سال‌های اخیر، سیستم مستمری بازنشستگی جهان با چالش‌های عدیده‌ای ناشی از عوامل مختلف روبرو است که می‌توان به مواردی همچون افزایش نرخ‌ امید به زندگی و کاهش نرخ زاد و ولد، افزایش خودکارسازی در روندهای کاری، فضای نرخ پایین بهره و حجم بالای وام دولتی با بازده منفی.
سوئیس‌ری می‌افزاید: در این فضای رشد کاهنده و بلندمدت و نرخ پایین تورم، بازده صندوق‌های مستمری، با پیش‌بینی‌های پرداخت مزایا و انتظارات پس‌انداز افراد هم‌سو نیست.
مدیران مستمری بازنشستگی به‌طورفزاینده‌ای، سرمایه صندوق‌ها را به سرمایه‌گذاری‌های غیرخزانه‌ای، اعتبارهای شرکتی، دارایی‌های خارجی و سهام‌های خصوصی تخصیص می‌دهند اما پروفایل آنها در نسبت ریسک به بازده (risk-return) می‌تواند با ریسک کاهش قیمت ریسک عمده‌ای (downside risk) روبرو شوند.
دولت، کارفرمایان و افراد می‌توانند حامیان صندوق‌های مستمری بازنشستگی باشند اما سوئیس‌ری می‌نویسد: در این فضای رشد کاهنده، شکاف بزرگ تأمین مالی بازنشستگی بخش دولتی همچنان به عنوان دغدغه‌ اصلی باقی مانده است زیرا تأمین مالی دولتی تحت فشار قرار دارد.
اخیراً، دولت‌ها و مؤسسات چندملیتی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در تأمین مالی مستمری بازنشستگی تمایل نشان داده‌اند. این درحالی است که طرح‌های ستون 2 به‌آهستگی از مستمری‌ بازنشستگی با مزایای معین (defined benefit) به مستمری با سهم معین (defined contribution) تغییر جهت می‌دهند و هم‌اکنون، 50 درصد از دارایی‌های مستمری بازنشستگی جهان به این صورت مدیریت می‌شوند.
منبع: ری‌انشورنس،‌ ژانویه 2019نوشته شده در 9/11/1397
تعداد مشاهده اين صفحه : 92 بار
کد خبر : 122
[نمايش نسخه قابل چاپ اين خبر]    [ارسال براي دوستان]
  جديدترين اخبار  جستجو آرشيو اخبار
 
 


کلیه حقوق این پايگاه متعلق به پژوهشكده بيمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوري اسلامي ايران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است